Czy od budki z goframi trzeba płacić podatek od nieruchomości
Z początkiem wakacji przedsiębiorcy stawiają w miejscowościach letniskowych nowe tymczasowe obiekty z pamiątkami i gastronomią. Powraca jednocześnie temat ich opodatkowania.
Czy znajdzie się ktoś, kto podczas wakacji nie skosztował gofra, lodów czy frytek z budki gastronomicznej w polskich kurortach? W czasie urlopu możemy też zrobić wakacyjne zakupy na różnych stoiskach z pamiątkami, napić się piwa w namiotach przy plaży czy zjeść rybę w sezonowej smażalni.
Czy takie obiekty są opodatkowane podatkiem od nieruchomości, a jeśli tak, to czy tylko w sezonie, czy przez cały rok? A może w ogóle się ich nie opodatkowuje? Częstym problemem jest też rozstrzygnięcie czy na budowę takich obiektów potrzebne jest zgłoszenie lub pozwolenie na budowę.
Budka z lodami: budynek czy może budowla?
Analizując, czy tego typu obiekty podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, musimy sprawdzić, czy spełniają one definicję przedmiotu opodatkowania zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Przedmiotem opodatkowania są grunty, budynki i budowle, co oznacza, że każdy obiekt może być opodatkowany tylko wtedy, gdy spełnia te definicje zawarte w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (UPOL).
Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 UPOL oraz art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane budynkiem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta